Thajská kuchyně

Dovolená Thajsko

Thajská kuchyně je v podstatě nejen dost zdravá, ale také pestrá a velice chutná. V průběhu historického vývoje byla ovlivněna řadou dalších jiných kuchyní jako např. indickou, čínskou či maloasijskou. Pokrmy jsou občas ostřejší.

Thajská kuchyně

Připravují se z ryb, mořských plodů, drůbežího masa, koření (chilli, tamaryšek, koriandr, kari, máty, bazalky či listu citroníku), česneku. Mohou se do nich dávat tradiční místní dochucovadla či kokosové mléko. Jako příloha se podává dušená zelenina a vařená rýže.
Oblíbené thajské speciality jsou kupříkladu gung hom pa (garnátí v těstíčku), kui tiao nam (nudlová polévka s drůbežím a vepřovým masem anebo s kachním masa), plamuk tohd katiam pik thai (smažená chobotnice ochucené pepřem a česnekem), muu yaang (pečené vepřové na medu), tom yam goong (kyselá garnátová polévka), yam wun sen (nudlový salát s garnáty a kraby), tom pla muk (osmažené sušené chobotničky s plátky cibule, manga, ořechů, chilli).
Podává se čerstvé ovoce jako např. banány, guáva, jack fruit, mango, papaya, ananas, rambutan, broskve, jahody, kokos, star fruit, sapoddila, santol, jujube, tangerine.
K pití se servíruje místní pivo značky Amarit, Chang, Singha, Kloster, whisky (Mekhong), bílý likér. Dále jsou tu bylinné likéry, ovocné šťávy.